Ostróda, ul. Jana III Sobieskiego 3c/57

Projekt - Uczymy się języka swoich sąsiadów - RITA 2006/2007

   20 maja 2007

Program "Uczymy się języka swoich sąsiadów" skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Ozierska w Obwodzie Kaliningradzkim i Ostródy w Polsce. Pomysł aby uczniowie z Polski uczyli się języka rosyjskiego, a Rosjanie polskiego stanowił wspaniałą możliwość poznania przez obie strony rzeczywistości swoich rówieśników, ich zainteresowań oraz kraju w którym żyją.

Przy okazji spotkań obie strony zostały zapoznane z życiem szkoły i możliwościami edukacyjnymi po jej ukończeniu.

Projekt - Uczymy się języka swoich sąsiadów - RITA 2006/2007Pierwszy etap projektu to nawiązanie kontaktów z przedstawicielami władz samorządowych i oświatowych z Ozierska. W dniach 15 - 16 grudnia 2006 r. podczas wizyty delegacji polskiej w Oziersku przedstawiciele Fundacji "ATUT" przedstawili założenia programowe i harmonogram działań projektu oraz przygotowali gotowe do rozwieszenia plakaty informacyjne w wersji rosyjskiej, które zostały rozmieszczone w szkołach stając się początkiem do rekrutacji uczestników. Podobnie jak w Oziersku również w szkołach w Ostródzie zostały rozwieszone plakaty objaśniające najważniejsze kwestie projektu i zachęcające do czynnego uczestnictwa.

Zorganizowane zostały również spotkania zarówno po stronie polskiej jak i rosyjskiej, które miały na celu szersze pogłębienie wiedzy nt. projektu, jak również wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących jego realizacji. Wskutek tak przeprowadzonej rekrutacji oraz za pośrednictwem nauczycieli wyłoniliśmy grupę osób, które wzięły udział w przedsięwzięciu. Utworzone zostały dwie grupy: dwadzieścioro dzieci z Miejskiej Średniej Szkoły w Oziersku i dwadzieścioro z Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie.

Projekt - Uczymy się języka swoich sąsiadów - RITA 2006/2007Drugi etap projektu to nauka języka obcego. Zajęcia odbywały się 1 raz w tygodniu po 2 godziny lekcyjne przez 20 tygodni. Uczniowie przeszli więc bardzo intensywny kurs językowy w wymiarze 40 godzin. Zajęcia w Polsce poprowadzili Pani Edmunda Księżopolska wspólnie z Panem Henrykiem Rybackim - nauczyciele języka polskiego i rosyjskiego, natomiast w Oziersku - Pani Natalia Timofeewa - nauczycielka języka rosyjskiego i polskiego. W ramach projektu młodzież otrzymała specjalne książki do nauki języka, które po zakończeniu projektu stały się ich własnością.

W celu realizacji najważniejszej części projektu, a mianowicie wymiany młodzieży przedstawiciele Fundacji "ATUT" już w styczniu rozpoczęli cykl spotkań z Administracją i Centrum Rozwoju Małej Przedsiębiorczości w Oziersku. Kolejne wizyty doprowadzały do szczegółowych ustaleń związanych z wizytą młodzieży zarówno w Obwodzie Kaliningradzkim jak i w Polsce.

Wizyta młodzieży w Obwodzie Kaliningradzkim odbyła się w dniach 15 - 17 maj 2007r. W charakterze opiekunów udali się do Rosji Pani Edmunda Księżopolska i Pani Ewa Kijkowska - przedstawiciel Fundacji "ATUT". Grupę na miejscu przywitała Tatiana Kubarajeva z Punktu Konsultacyjno Informacyjnego przy Administarcji Rejonu Oziersk. Uczestnicy wizyty zwiedzili stolicę obwodu - m.in. muzeum i grobowiec Kanta na wyspie Knipawie, miejskie fortyfikacje - baszty Wrangel i Der Dohna wraz z Muzeum Bursztynu, bramy Królewską i Brandenburską oraz twierdzę Kronprinz z bastionem Grolman, a następnie po obiedzie udali się do oddalonego o 140 km miasta Oziersk.

Projekt - Uczymy się języka swoich sąsiadów - RITA 2006/2007Na miejscu młodzież przywitał Pan Paweł Elizarov pracujący w Punkcie Konsultacyjno Informacyjnym przy Administracji Rejonu Oziersk, a w projekcie pełniący rolę koordynatora, który zaprosił na oficjalne spotkanie uczestników projektu z merem miasta Ozierska Panem Siergiejem Kuznecowem. Przedstawiciel administracji przywitał wszystkich serdecznie i wyraził zadowolenie ze wspólnej współpracy. Nadmienił również iż projekt "Uczymy się języka swoich sąsiadów" stanowi doskonałą możliwość poznania przez młodzież swoich rówieśników, rzeczywistości w jakiej żyją oraz kultury i historii kraju. Przybliżył młodzieży harmonogram zajęć na najbliższe dni związane z pobytem w obwodzie. Po spotkaniu nadszedł czas, aby młodzież poznała się wzajemnie i wymieniła pierwsze zdania w obcym języku wykorzystując tym samym zdobytą wcześniej wiedzę. Sytuacja nie stworzyła większego problemu, aby każdy znalazł dla siebie partnera - kolegę, koleżankę do przyjęcia w swoim domu. Po przełamaniu pierwszych barier językowych wszyscy rozeszli się do domów. Następnego dnia Paweł Elizarov zaplanował szereg atrakcji, w tym m.in. wizytę w Stadninie Koni położonej 10 km od Ozierska. Wycieczka okazała się bardzo interesująca. Jest to duży obiekt, który stanowi doskonałą atrakcję dla zwiedzających, ale nie tylko, można skorzystać również z lekcji nauki jazdy konnej, uczestniczyć w licznych pokazach i konkursach. Po obiekcie oprowadziła młodzież kierowniczka stadniny, która omówiła jej historię i najważniejsze wydarzenia. Po powrocie do Ozierska wieczorem odbyła się "międzynarodowa" dyskoteka. Młodzież z Polski miała okazję poznać zwyczaje lokalnych młodych mieszkańców miasta. W ostatni dzień pobytu uczestnicy projektu udali się na wycieczkę do Czerniachowska oddalonego od Ozierska o 50 km. Jest to jedno z większych miast obwodu kaliningradzkiego. Młodzież zwiedziła m.in. zamek wybudowany przez Zakon Krzyżacki, kamienice, kościół ewangelicko-reformowany, zamieniony obecnie w cerkiew prawosławną, a także lokalną Szkołę Plastyczną i położone przy niej muzeum, gdzie wystawione zostały najciekawsze eksponaty wykonane przez uczniów szkoły podczas zajęć praktycznych. Po wizycie w Czerniachowsku wycieczka udała się ponownie do Ozierska i po obiedzie wspólnie z młodzieżą rosyjską i opiekunem grupy Pawłem Elizarov do Ostródy.

Bardzo ważną kwestię stanowiło uzgodnienie i zharmonizowanie pobytów obu grup w Polsce i Rosji. Uznaliśmy iż najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie połączenie obu wyjazdów w taki sposób, aby odbyły się one kolejno jeden po drugim. Tak też się stało i w związku z tym młodzież spędziła ze sobą w sumie cały tydzień co tylko umocniło ich wzajemne więzi. Po przyjeździe do Ostródy uczestnicy udali się na nocleg, a następnego dnia przedstawiciel Fundacji "ATUT" Wojciech Zalewski przedstawił program pobytu w Ostródzie. Pierwszym elementem było spotkanie z wójtem gminy Ostróda Panem Markiem Gustawem Brzezinem, który powitał zagranicznych sąsiadów i wyraził zadowolenie iż organizowane są tego typu projekty. Wyraził również swój pogląd iż takich projektów powinno być jak najwięcej, ponieważ kształtują one młode umysły i pozwalają się rozwijać kreując m.in. nowe postawy kulturowe, a w tym przypadku również językowe. Młodzież odwiedziła także Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petoffi w celu poznania warunków i zasad nauki w Polsce. Wspólnie ze swoimi nowymi koleżankami i kolegami zwiedzili również Ostródę, a przede wszystkim dawny Zamek Krzyżacki i mieszczące się w nim muzeum, zespół secesyjnych kamienic oraz wieżę Bismarcka - pierwszą tego typu budowlę poświęconą kanclerzowi Niemiec Otto von Bismarckowi. Po obiedzie w ostródzkiej kręgielni odbył się międzynarodowy mecz pomiędzy uczestnikami projektu. Wieczorem wszyscy chętnie wzięli udział w zorganizowanej dyskotece. Ostatniego dnia pobytu zaplanowana była przejażdżka statkiem z Ostródy do Miłomłyna. Mimo tego iż młodzież z Rosji nie miała okazji zobaczyć w całości Kanału Ostródzko - Elbląskiego i tak wywarł na nich ogromne wrażenie. W Miłomłynie już czekał autokar, żeby przywieźć wszystkich z powrotem do Ostródy.

Projekt - Uczymy się języka swoich sąsiadów - RITA 2006/2007Podsumowanie projektu odbyło się w Zespole Szkół Zawodowych, gdzie dzięki uprzejmości dyrekcji mogliśmy pokrótce omówić dalsze plany na przyszłość i możliwość realizowania kolejnych, podobnych projektów. Młodzież obu stron wykazała się profesjonalnym podejściem do wszystkich zagadnień związanych z projektem. Oczywiście, już na etapie pisania wniosku, wiedzieliśmy, że najtrudniej będzie "połączyć" uczestników i doprowadzić do sytuacji aby to oni wybierali kompana dla siebie i zabrali go do swojego domu. Ten problem okazał się najmniej istotny bowiem młodzież, w sobie tylko znany sposób rozwiązała ten temat naturalnie i bardzo szybko. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. I tak było w naszym projekcie, obiad, łzy, a następnie po pożegnaniach, wymianach adresów mailowych i numerach telefonów młodzież rosyjska wyjechała do Ozierska.

Projekt "Uczymy się języka swoich sąsiadów" stanowił doskonały motyw do kolejnej współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami, samorządami i władzami oświatowymi ale nie tylko. Najważniejszym elementem przy jego realizacji był przede wszystkim aktywny udział młodzieży, która chętnie podjęła się trudu jakim była nauka obcego języka, a następnie wykorzystanie go w osobistych i bezpośrednich kontaktach z zagranicznymi kolegami i koleżankami. Okazał się możliwością do uzyskania nowych kontaktów, doświadczeń, a także poznania obcego kraju od wewnątrz, poprzez wizytę młodzieży polskiej w Rosji i rosyjskiej w Polsce. Podsumowując można śmiało stwierdzić, że był to najlepszy projekt jaki udało nam się przeprowadzić ze stroną rosyjską. Program, w którym widać było zaangażowanie a później radość i wdzięczność jego uczestników. Warte podkreślenia jest to, że wszyscy uczestnicy strony polskiej i większość rosyjskiej nigdy nie była w Obwodzie Kaliningradzkim czy Polsce. Wiedza jaką zdobyli i to co zobaczyli na pewno pomogą w przełamywaniu stereotypów o naszych narodach.


 

Drogowskaz na biznes 6